Istorie Octombrie 23, 2014

Satul Ursăreşti este parte a comunei Răchiteni, alături de satele Izvoarele şi Răchiteni.

Este un sat mic, alcătuit din 39 de familii, majoritatea oamenilor fiind vârstnici.

Pănă în anul 1977 nu exista biserică în sat, credincioşii mergând la slujbele duminicale în satul Mirceşti, parcurgând un drum de 4 km. Între anii 1977-1986 s-a construit o biserică de către comunitate, care a fost sfinţită în anul 1995 de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, pe atunci mitropolit al Moldovei şi Bucovinei. În anul 1999, locaşul de cult a fost împodobit cu pictură interioară.

Hramul bisericii este „Naşterea Maicii Domnului”, iar Parohia Ursăreşti este filială a Parohiei Mirceşti. Din anul 2000, paroh este părintele Hobincă Antonie Alin, care se ocupă de buna funcţionare a activităţii pastoral-misionare şi administrativ-gospodăreşti ale parohiei.